445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Krawców Wierch i Hruba Buczyna idealne na zimowy spacer

Na Krawców Wierch można dojść na trzy sposoby. Od południa niebieskim z Przełęczy Glinka, od południowego zachodu żółtym z Glinki oraz od północnego zachodu z miejscowości Złatna. Nasz wybór padł na wariant najbardziej widokowy.

Startując z Glinki

Poniedziałek. Mróz sięga do -10 stopni, ale zapowiadają tego dnia słońce, więc niska temperatura nie będzie aż tak odczuwalna. Parkujemy przy kościele w miejscowości Glinka, obok którego przebiega żółty szlak na Krawców Wierch. Pierwsze podejście prowadzi stromo w górę i jest dosyć męczące, ale z drugiej strony szybko zdobywamy wysokość. Podchodzimy zboczem Kubiesówki, na której malowniczo położone są nieliczne zabudowania. Aż chciałoby się mieć taki widok z okna!

Początek drogi na Krawców Wierch — podejście zboczem Kubiesówki

Po około 30 minutach ścieżka łagodnieje i wkracza w malowniczy las. Śnieg jest częściowo zmrożony i ubity, dzięki czemu idzie się bardzo sprawnie. Podczas całej wędrówki towarzyszą nam stacje drogi krzyżowej, które zaczęły się przy kościele w Glince.

Las w drodze na Krawców Wierch
Droga na Krawców Wierch
Ośnieżony las prowadzący na Krawców Wierch

Hala Krawcula (1038 m n.p.m)

Po około półtorej godziny od wyjścia docieramy na Halę Krawculę, która znajduje się pod szczytem Krawcowego Wierchu. Na jej skraju położona jest Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu (1038 m n.p.m) i to tutaj robimy sobie naszą pierwszą przerwę tego dnia.

Urokliwe ośnieżone choinki
Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu
Psi strażnik Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu

Krawców Wierch (ok. 1071 m n.p.m)

Po przerwie podchodzimy kawałek do góry na szczyt Krawców Wierch, skąd rozciąga się niesamowity widok na okoliczne wierzchołki Beskidu Żywieckiego.

Malowniczy zimowy widok na Beskid Żywiecki z Krawcowego Wierchu
Malowniczy zimowy widok na Beskid Żywiecki z Krawcowego Wierchu
Malowniczy zimowy widok na Beskid Żywiecki z Krawcowego Wierchu

W kierunku Grubej Buczyny (1132 m n.p.m)

Po chwilowej przerwie, w której trakcie nasze oczy chłonęły otaczające nas piękno, wchodzimy do lasu. W tym miejscu żółty szlak kończy swój bieg, zmieniając się w niebieski. Kierujemy się na lewo i zaczynamy delikatne podejście. Po około 10 minutach ścieżka zaczyna mocno piąć się w górę, by po kolejnych 10 minutach osiągnąć szczyt Grubej Buczyny. Znajduje się na nim tabliczka informująca o tym fakcie, ponieważ szczyt jest całkowicie zalesiony i bez tej informacji pewnie ciężko byłoby się zorientować. Idziemy dalej w kierunku Wielkiego Gronia (1075 m n.p.m) mocno przy tym obniżając wysokość. Po 20 minutach orientujemy się, że dawno przeszliśmy szczyt. Wracamy, odnajdując przy okazji punkt widokowy na Pilsko. Schodząc z Grubej Buczyny na grzbiecie opadającym w stronę Doliny Bystrej znajdują się małe okna widokowe na Beskid Żywiecki.

Szczyt Hrubej Buczyny
Malownicze widoki z podejścia na Hrubą Buczynę

Czas wracać

Po chwili ponownie wychodzimy na szczyt Krawców Wierch, gdzie robimy jeszcze przerwę na zdjęcia. Wracamy do samochodu tą samą drogą, a towarzyszy nam już nisko położone słońce.

Urokliwy las z powrotu do Glinki

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 15.01.2018

Trasa: Glinka – Bacówka PTTK Krawców Wierch – Krawców Wierch – Gruba Buczyna – Wielki Groń – Gruba Buczyna – Krawców Wierch – Glinka

Garść informacji:

  • Krawców Wierch to szczyt znajdujący się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie, a dokładniej pomiędzy szczytami Jaworzyna (1045 m) i Gruba Buczyna (1132 m).
  • Przez Krawców Wierch przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.
  • Od kilku lat organizuje nocny rajd do bacówki tzw. Noc Krawculi.

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *