445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Krawców Wierch i Hruba Buczyna idealne na zimowy spacer

Na Krawców Wierch można dojść na trzy sposoby. Od południa niebieskim z Przełęczy Glinka, od południowego zachodu żółtym z Glinki oraz od północnego zachodu z miejscowości Złatna. Nasz wybór padł na wariant najbardziej widokowy.

Startując z Glinki

Poniedziałek. Mróz sięga do -10 stopni, ale zapowiadają tego dnia słońce, więc niska temperatura nie będzie aż tak odczuwalna. Parkujemy przy kościele w miejscowości Glinka, obok którego przebiega żółty szlak na Krawców Wierch. Pierwsze podejście prowadzi stromo w górę i jest dosyć męczące, ale z drugiej strony szybko zdobywamy wysokość. Podchodzimy zboczem Kubiesówki, na której malowniczo położone są nieliczne zabudowania. Aż chciałoby się mieć taki widok z okna!

Początek drogi na Krawców Wierch — podejście zboczem Kubiesówki

Po około 30 minutach ścieżka łagodnieje i wkracza w malowniczy las. Śnieg jest częściowo zmrożony i ubity, dzięki czemu idzie się bardzo sprawnie. Podczas całej wędrówki towarzyszą nam stacje drogi krzyżowej, które zaczęły się przy kościele w Glince.

Las w drodze na Krawców Wierch
Droga na Krawców Wierch
Ośnieżony las prowadzący na Krawców Wierch

Hala Krawcula (1038 m n.p.m)

Po około półtorej godziny od wyjścia docieramy na Halę Krawculę, która znajduje się pod szczytem Krawcowego Wierchu. Na jej skraju położona jest Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu (1038 m n.p.m) i to tutaj robimy sobie naszą pierwszą przerwę tego dnia.

Urokliwe ośnieżone choinki
Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu
Psi strażnik Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu

Krawców Wierch (ok. 1071 m n.p.m)

Po przerwie podchodzimy kawałek do góry na szczyt Krawców Wierch, skąd rozciąga się niesamowity widok na okoliczne wierzchołki Beskidu Żywieckiego.

Malowniczy zimowy widok na Beskid Żywiecki z Krawcowego Wierchu
Malowniczy zimowy widok na Beskid Żywiecki z Krawcowego Wierchu
Malowniczy zimowy widok na Beskid Żywiecki z Krawcowego Wierchu

W kierunku Grubej Buczyny (1132 m n.p.m)

Po chwilowej przerwie, w której trakcie nasze oczy chłonęły otaczające nas piękno, wchodzimy do lasu. W tym miejscu żółty szlak kończy swój bieg, zmieniając się w niebieski. Kierujemy się na lewo i zaczynamy delikatne podejście. Po około 10 minutach ścieżka zaczyna mocno piąć się w górę, by po kolejnych 10 minutach osiągnąć szczyt Grubej Buczyny. Znajduje się na nim tabliczka informująca o tym fakcie, ponieważ szczyt jest całkowicie zalesiony i bez tej informacji pewnie ciężko byłoby się zorientować. Idziemy dalej w kierunku Wielkiego Gronia (1075 m n.p.m) mocno przy tym obniżając wysokość. Po 20 minutach orientujemy się, że dawno przeszliśmy szczyt. Wracamy, odnajdując przy okazji punkt widokowy na Pilsko. Schodząc z Grubej Buczyny na grzbiecie opadającym w stronę Doliny Bystrej znajdują się małe okna widokowe na Beskid Żywiecki.

Szczyt Hrubej Buczyny
Malownicze widoki z podejścia na Hrubą Buczynę

Czas wracać

Po chwili ponownie wychodzimy na szczyt Krawców Wierch, gdzie robimy jeszcze przerwę na zdjęcia. Wracamy do samochodu tą samą drogą, a towarzyszy nam już nisko położone słońce.

Urokliwy las z powrotu do Glinki

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 15.01.2018

Trasa: Glinka – Bacówka PTTK Krawców Wierch – Krawców Wierch – Gruba Buczyna – Wielki Groń – Gruba Buczyna – Krawców Wierch – Glinka

Garść informacji:

  • Krawców Wierch to szczyt znajdujący się w grzbiecie pomiędzy przełęczami Glinka i Bory Orawskie, a dokładniej pomiędzy szczytami Jaworzyna (1045 m) i Gruba Buczyna (1132 m).
  • Przez Krawców Wierch przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.
  • Od kilku lat organizuje nocny rajd do bacówki tzw. Noc Krawculi.

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *