445 Polskich Szczytów,  Beskid Śląski,  Relacje

Beskid Śląski: Mała i Wielka Czantoria w towarzystwie chmur

Na Wielkiej Czantorii byłam już kilka razy, jednak nie pamiętam ile dokładnie, a w moich wspomnieniach nie pojawiają się widoki z tych okolic. I jak na tradycję przystało, również na tej wycieczce ich nie zobaczę.

Startując ze stacji PKP Ustroń Zdrój.

Dojeżdżamy pociągiem do stacji PKP Ustroń Zdrój skąd kierujemy się żółtym szlakiem na Małą Czantorię. Początkowo szlak prowadzi przez centrum miasta, a następnie wije się wśród zabudowań. Dosyć szybko, bo po około 15 minutach przekraczamy główną drogę prowadzącą ze Skoczowa do Wisły i wchodzimy na gruntową ścieżkę. Zmienia się otoczenie i szlak biegnie wśród łąk i pól, skąd rozciągają się widoki na okolice Ustronia. Tego dnia pogoda jest lekko pochmurna i nic nie zapowiada późniejszego jej załamania.

Kierunek Mała Czantoria (866 m n.p.m.)

Po około 10 minutach marszu szlak opuszcza szeroką drogę i biegnie dalej leśną ścieżką w górę. Na początku wznosi się delikatnie, a po chwili robi się bardziej stroma i wąska. Szlak trawersuje zbocze Małej Czantorii i prowadzi coraz wyżej przybliżając nas do chmur, które spokojnie płyną pośród drzew.

W pewnym momencie ścieżka mocno skręca w lewo, a my wychodzimy na rozdroże pod Małą Czantorią, gdzie łączy się czarny szlak prowadzący z Goleszowa. Idąc dalej czarno — żółtym szlakiem, po 5 minutach osiągamy szczyt Małej Czantorii. Niestety widoki całkowicie zostały zasłonięte przez niskie chmury.

Szczyt Małej Czantorii znajduje się na polanie, na której robimy krótką przerwę. Po chwili odpoczynku czas ruszyć czarnym szlakiem w kierunku Wielkiej Czantorii.

Wśród chmur

Dalsza część trasy prowadzi szeroką ścieżką przez gęsty las. Idzie się bardzo przyjemnie, a towarzyszące nam chmury dodają całej wycieczce niezwykłego klimatu.

Cel: Wielka Czantoria (995 m n.p.m.)

Po godzinie docieramy do Horskiej chaty Čantoryja, gdzie robimy dłuższą przerwę. Kiedy my odpoczywamy pogoda rozpoczęła swój deszczowy pokaz. Rozpoczęła się ulewa z prawdziwego zdarzenia. Ruszamy w towarzystwie deszczu w dalszą drogę na szczyt. Po 15 minutach, idąc czarno — niebiesko — żółtym szlakiem, docieramy na wierzchołek Wielkiej Czantorii.

Z racji pogody i braku widoczności nie decydujemy się skorzystać z wieży widokowej, tylko od razu skręcamy na czerwony szlak prowadzący do Ustronia. Zejście jest bardzo strome, a kamienie i gałęzie śliskie od padającego deszczu. Nasze tempo jest dosyć szybkie, dzięki czemu po około 30 minutach cali przemoknięci docieramy do stacji PKP Ustroń Polana, tym samym kończąc naszą wycieczkę.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 10.06.2017

Trasa: Ustroń Zdrój – Mała Czantoria – Wielka Czantoria – Ustroń Polana

Garść informacji:

  • Przez szczyt Wielkiej Czantorii przebiega polsko-czeska granica.
  • Całe Pasmo Czantorii pokryte jest małymi strumykami — dopływami Wisły i Olzy.
  • Na Czantorię można wjechać kolejką linową, jednak na sam szczyt trzeba podejść około 30 minut czerwonym szlakiem.
  • Przy górnej stacji kolei jest Sokolarnia, czyli miejsce, w którym można podziwiać sokoły, sowy, orły i inne drapieżne ptaki.
  • Na szczycie Wielkiej Czantorii, po czeskiej stronie, znajduje się wieża widokowa.
  • Z Ustronia można wybrać się również na Równicę — zobacz opis trasy.

Do zobaczenia na szlaku!

komentarze 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *