445 Polskich Szczytów,  Beskid Śląski,  Relacje

Beskid Śląski: Soszów Wielki i Stożek Wielki wśród sielskich widoków

Wycieczka na Soszów Wielki i Stożek Wielki to idealna propozycja na letni dzień — ta krótka i niewymagająca trasa oraz piękne widoki potrafią dodać energii na cały tydzień.

Po asfaltowej drodze

Startujemy ze stacji PKP Wisła Uzdrowisko, skąd swój bieg rozpoczyna niebieski szlak. To za jego oznaczeniami będziemy kierować się aż do Schroniska na Soszowie Wielkim (800 m n.p.m.). Początkowo, a dokładnie przez pierwszą godzinę szlak prowadzi asfaltową drogą, aż do rozwidlenia się ulic — Jawornik i Soszowskiej.

Dalej droga zmienia się w szeroką, gruntową ścieżkę, która przez 20 minut prowadzi wśród zabudowań, aby w końcu wejść w las. Cały czas powoli zyskujemy wysokość, jednak podejście nie jest zbyt strome, więc idzie się bardzo przyjemnie. Po chwili dochodzimy do rozwidlenia, gdzie dołącza do nas zielony szlak prowadzący również ze stacji PKP Wisła Uzdrowisko, lecz przez Osiedle Skalnity. Jeszcze 20 minut marszu i docieramy do Schroniska na Soszowie Wielkim.

Na Soszów Wielki (886 m n.p.m.)

Po chwili przerwy w schronisku idziemy na szczyt Soszowa Wielkiego (886 m n.p.m.). Kierują na niego aż trzy szlaki: niebieski, zielony i czerwony. Po drodze mijamy Zagrodę Lepiarzówkę — góralską karczmę z letnim ogródkiem, a mijając ją możemy podziwiać wspaniałe panoramy.

Trasa jest dosyć stroma, lecz po 15 minutach jesteśmy już na szczycie, z którego możemy zobaczyć m.in. Wielką Czantorię, Równicę, Orłową, Skrzyczne, Cieślar, Stożek Wielki.

W tym miejscu szlaki się rozchodzą. Zielony zaczyna tutaj swój bieg i prowadzi z powrotem do schroniska i dalej schodzi do Wisły Uzdrowisko. Czerwony, czyli nasz następny wybór, przechodzi przez Stożek Wielki (979 m n.p.m.). Ten czerwony szlak to Główny Szlak Beskidzki (GSB), który prowadzi od Ustronia w Beskidzie Śląskim, aż do miejscowości Wołosate w Bieszczadach.

Na czerwonym szlaku

Ale zanim dotrzemy do naszego drugiego celu, po drodze miniemy jeszcze dwa szczyty: Cieślar (918 m n.p.m.) oraz Stożek Mały (843 m n.p.m.). Najpierw podążając szeroką, leśną drogą prowadzącą grzbietem, docieramy do pierwszego z nich. Cieślar to atrakcyjny punkt widokowy, skąd podziwiamy panoramę Beskidów.

Następnie schodzimy łagodnie w dół, wśród sielskich widoków na okoliczne łąki, pola…

… i pastwiska!

Po 20 minutach docieramy do kolejnego szczytu, czyli na Stożek Mały (843 m n.p.m.). W międzyczasie dołączył do nas żółty szlak, z Wisły Dziechcinki PKP, który wraz z czerwonym prowadzi aż pod Wielki Stożek (ok. 15 minut).

Na ostatni szczyt

Podejście do Schroniska PTTK na Stożku (954 m n.p.m.) zajmuje około 30 min. Szlak prowadzi stromo pod górę, wzdłuż słupków granicznych. Tuż przy samym schronisku droga wiedzie zakosami i po kilkunastu metrach jesteśmy na miejscu. Sprzed wejścia do budynku roztacza się piękny widok. UWAGA! Szczyt Stożka Wielkiego (979 m n.p.m.) znajduje się na nieoznakowanej ścieżce obok schroniska, pnącej się delikatnie w górę. Szczyt sam w sobie jest zalesiony i nie można z niego podziwiać pięknych beskidzkich panoram.

Czas na powrót

Po chwili odpoczynku wracamy czerwono-zielonym szlakiem aż do rozwidlenia pod Wielkim Stożkiem. Z nieuwagi trochę go jednak gubimy i idziemy chwilę nieoznakowaną ścieżką. Następnie znajdujemy zielony szlak, prowadzący do Wisły Głębce, którym najpierw 30 minut schodzimy drogą gruntową, a kolejne 30 minut asfaltem prosto do stacji PKP.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 27.08.2017

Trasa: Wisła, Dziechcinka PKP – Schronisko na Soszowie – Soszów Wielki – Cieślar – Stożek Mały – Stożek Wielki – Schronisko PTTK na Stożku – Wisła Głębce PKP

O wycieczce na zimowy Stożek Wielki, przez Kiczory przeczytacie tutaj

Do zobaczenia na szlaku!

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *