445 Polskich Szczytów,  Góry Bystrzyckie,  Relacje

Góry Bystrzyckie: Idąc przez Jagodną, Sasin i Sasankę

Jagodna (997 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, który zalicza się do Szczytów Korony Gór Polski. Nie jest on szczególnie wybitny, ale za to świetnie nadaje się na rodzinny spacer, wycieczkę rowerową lub narciarstwo biegowe.

Poniedziałek Wielkanocny

Ostatniego dnia pojechaliśmy samochodem do wsi Poręba, położonej niedaleko miejscowości Długopole-Zdrój, parkując na Przełęczy nad Porębą. Początkowo żółto-niebieski szlak prowadzi Autostradą Sudecką, czyli drogą wojewódzka nr 389. Po 10 minutach odbija na lewo i wchodzi w las. Zaczyna się mocne podejście.

Pod Jagodną

Po kolejnych 10 minutach szlak ostro zakręca na prawo i dochodzimy do szerokiej utwardzonej drogi. W tym miejscu żółty szlak oddziela się od niebieskiego trawersując zbocze masywu Jagodnej, aż do Schroniska PTTK Jagodna (808 m n.p.m.). My zostajemy na niebieskim szlaku, również podążając do tego samego miejsca.

Szlak cały czas prowadzi szeroką ścieżką, powodując raczej wrażenie spaceru po zwykłym lesie, a nie wędrówce po górach. Po 20 minutach marszu pojawiają się pierwsze płaty śniegu. Moja mama rezygnuje z dalszej wędrówki i wraca do samochodu, aby podjechać pod schronisko i tam na nas poczekać.

Dwa wierzchołki

Szlak niebieski najpierw trawersuje jeden z wierzchołków góry Jagodna. Dla zainteresowanych Jagodna posiada dwa wierzchołki — jeden mający wysokość 985 m n.p.m. gdzie nie prowadzi żaden szlak oraz drugi – 977 m n.p.m. który jest łatwo dostępny dla każdego. Po drodze na ten drugi mijamy jedyny punkt widokowy na trasie, z którego roztacza się panorama na Masyw Śnieżnika.

Im dalej tym śniegu robi się coraz więcej, co rekompensuje monotonię tego spaceru 😉

Aż w końcu po półtorej godzinie od wyjścia docieramy do naszego pierwszego szczytu — Jagodna (997 m n.p.m.). Robimy chwilę przerwy w znajdującej się tam wiacie turystycznej i idziemy dalej,

Na Sasankę i Sasin

Droga zaczęła delikatnie opadać, prowadząc nas często po swojej już zlodowaciałej nawierzchni. Zrobiło się ślisko i trzeba było w niektórych miejscach zwiększyć ostrożność. W okolicach Sasanki (883 m n.p.m.) szlak ostro skręca w lewo i po 10 minutach przechodzi przez szczyt Sasina (886 m n.p.m.). Oba szczyty — Sasanka i Sasin — są nieoznaczone.

Ostatnia prosta

Po chwili szlak ponownie mocno zakręca prowadząc nas już bezpośrednio na Przełęcz Spaloną, gdzie znajduje się Schronisko PTTK Jagodna. Cała trasa zajęła nam około 2:30 h. UWAGA! W schronisku podają jedną z najlepszych szarlotek, jakie miałam okazję spróbować w górach. Zdecydowanie polecam, a przy okazji z przełęczy rozpościerają się takie widoki.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 02.04.2018

Trasa: Przełęcz nad Porębą – Jagodna – Sasanka – Sasin – Przełęcz Spalona – Schronisko PTTK Jagodna.

Cz. 1 Wielkanocnego wyjazdu tutaj.
Cz. 2 Wielkanocnego wyjazdu tutaj.

Do zobaczenia na szlaku!

komentarze 2

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *