445 Polskich Szczytów,  Beskid Makowski,  Beskid Mały,  Relacje

Beskid Średni: Chełm i Żurawnica

Czy da się być jednego dnia w dwóch pasmach? Oczywiście, że tak! Rano odwiedziliśmy górę Chełm w Beskidzie Makowskim, a potem pojechaliśmy w Beskid Mały, żeby wejść na jego najniższy szczyt – Żurawnicę.

Beskid Makowski: Chełm

W Beskidzie Średnim są dwie góry Chełm. Jedna z nich położona jest w paśmie Lubomira i Łysiny i wznosi się nad Myślenicami. Jest częstym punktem turystycznym, ponieważ na jej szczyt kursuje kolejka krzesełkowa. Druga góra Chełm znajduje się niedaleko Zembrzyc i to właśnie o wycieczce na nią będzie poniższy wpis.

Wystartowaliśmy z miejscowości Zembrzyce. Zmotoryzowani mogą zaparkować zaraz przed charakterystycznym mostem, przez który prowadzi czerwony szlak (uwaga! Chodzi o most nad rzeką o nazwie Paleczka). Po przejściu wspomnianego już mostu cały czas kierujemy się w górę asfaltową drogą. Najpierw idziemy przez las, a następnie przecinając przysiółki: Pilchówka, Zarębki Drugie, Obladówka i Baldyse skręcamy w górską ścieżkę.

Po kilku chwilach docieramy do wzniesienia, z którego rozciąga się piękna panorama na Beskid Mały.

Z polany szlak wiedzie dalej przez las i prowadząc delikatnie w górę. Chwilę przed osiągnięciem pierwszego szczytu na naszej trasie – Starowidza (534 m n.p.m.) naszym oczom ukazuje się panorama na leżące w dolinie Jezioro Mucharskie.

Sam szczyt Starowidz jest zalesiony i nieoznakowany. Jednak chwilę później możemy nacieszyć oczy rozciągającymi się panoramami na pozostałe szczyty Beskidu Makowskiego.

Na chwilę wkraczamy w gęsty las.

A następnie wychodzimy a widokową polanę. Ponownie w dole znajduje się Jezioro Mucharskie.

Pod opieką Onufrego

Po półtorej godzinie od wyjścia z Zembrzyc docieramy do przysiółka Kramarki. Szlakowskaz na drzewie pokazuje, że na szczyt góry Chełm (603 m n.p.m.) zostało trochę ponad pół godziny.

Poruszamy się dalej czerwonym szlakiem. Prowadzi on szeroką ścieżką, delikatnie przy tym pnąc się w górę. Uwaga grzybiarze! W tych okolicach można znaleźć całe mnóstwo grzybów – sprawdzone info 😉 )

Następnie odbijamy za szlakami na lewo i docieramy na szczyt. Na Chełm można dotrzeć trzema drogami: czerwonym z Zembrzyc (ok. 2 h), niebieskim ze Stryszawy (ok. 1,5 h) oraz z Palczy (ok. 2,15 h) – sprawdź też inną wycieczkę z tej miejscowości.

Na górze Chełm znajduje się bardzo stara figura Św. Onufrego. Rok jej pochodzenia datowany jest na 1564 bądź 1681 rok. Kiedyś figury te były nieodłącznym elementem pątniczych szlaków w Europie. W Polsce między innymi również tędy i dalej przez Strońską Górę, aż do sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej wiódł taki szlak. Zazwyczaj Św. Onufry umocowany był w taki sposób, aby podróżni mogli obrócić go twarzą w stronę, w którą idą. Dzięki temu wierzyli, że zapewnią sobie opiekę patrona.

Czas wracać

Po chwili odpoczynku wracamy tą samą drogą do przysiółka Kramarki. Mijamy zabytkową kapliczkę i tym razem asfaltową drogą schodzimy, aż do przysiółka Pilchówka. Tutaj odbijamy na nieoznakowaną szutrową ścieżkę i tym skrótem po 40 minutach docieramy do mostu w Zembrzycach.

Trasa i profil wycieczki

Data przejścia: 23.08.2018

Trasa: Zembrzyce – Chełm – Zembrzyce

Beskid Mały: Żurawnica

Po zejściu z góry Chełm podjechaliśmy do Krzeszowa, aby wejść na najniższy szczyt Beskidu Małego. Tak naprawdę Grupa Żurawnicy jest pasmem spornym, gdyż wg niektórych geografów zalicza się do Beskidu Makowskiego. Ja jednak zostanę przy pierwszej wersji.

Z tej miejscowości na szczyt można wejść dwoma szlakami: czerwonym oraz zielonym. My wybraliśmy ten drugi i wjeżdżając prawie do jego połowy zaparkowaliśmy przy jedynym tam sklepie spożywczym na osiedlu Zarębki. Najpierw mały kawałek podeszliśmy asfaltem, a następnie wkroczyliśmy na szeroką, górską ścieżkę.

Idziemy przez las stromym i kamienistym podejściem trawersując stoki Żurawnicy.

Ścieżka niespodziewanie skręca w lewo, a my wychodzimy na polanę, z której masyw Leskowca oraz pasmo Łamanej Skały prezentuje nam się w całej okazałości.

Po kilku minutach docieramy do niezwykle pokaźnych Kozich Skał i idąc dalej za prowadzącym nas zielonym szlakiem docieramy na szczyt Żurawnicy (718 m n.p.m.). W tym miejscu znajduje się również skrzyżowanie szlaków. Oprócz szlaków prowadzących z Krzeszowa (ok. 30 min) można tutaj dotrzeć z Suchej Beskidzkiej (szlak zielony ok. 2 h) bądź z Zembrzyc (szlak czerwony – ok 2 h).

Wracamy tą samą drogą do samochodu. Całość zajmuje nam trochę ponad godzinę.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 23.09.2018:

Trasa: Krzeszów – Żurawnica – Krzeszów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *