445 Polskich Szczytów,  Beskid Śląski,  Relacje

Beskid Śląski: Tułaczka na Tuł — czyli na najniższy szczyt w Koronie Beskidu Śląskiego

Góra Tuł to dawny rezerwat florystyczny, który położony jest w niezwykle malowniczym otoczeniu. Dlatego dobrze zaplanować sobie tę wycieczkę na piękny słoneczny dzień.

Ustroń Zdrój.

O tym, jak wygląda dojście ze stacji PKP Ustroń Zdrój na Małą Czantorię znajdziecie we wpisie:

Beskid Śląski: Mała i Wielka Czantoria w towarzystwie chmur.

Dlatego zacznę od momentu kiedy dochodzimy do rozwidlenia szlaków pod szczytem Małej Czantorii (863 m n.p.m.). To właśnie w tym miejscu żółty szlak z Ustronia spotyka się z czarnym z Goleszowa.

Na rozdrożu

Robimy sobie krótką przerwę i kierujemy się na prawo na czarny szlak. (Uwaga! Na Mapie Turystycznej jest on zaznaczony na zielono, na mapach papierowych na czarno). Zaczyna się strome zejście i po 20 minutach wychodzimy z lasu do Podlesia.

Naszym oczom ukazał się wspaniały sielski widok. Powiem Wam, że nie byłyśmy przygotowane na to, że ta trasa jest aż tak widokowa!

Mijamy dawną gajówkę i na rozwidleniu skręcamy na lewo.

Idąc na Tuł

Kierujemy się asfaltową drogą, wśród pastwisk i pól, prosto w kierunku góry Tuł. Za nami rozpościera się widok na masyw Malej Czantorii.

Pod wierzchołek Tułu (621 m n.p.m.) podchodzą łąki, które dawniej objęte były Rezerwatem Przyrody o nazwie „Tuł”. W jego okolicy naliczono, aż 900 gatunków rzadkich roślin. Aktualnie rezerwatu już nie ma, ale funkcjonuje nazwa Użytek Ekologiczny.

Na sam szczyt nie można wejść, w sumie to na górę również. Wejście jest zabezpieczone taśmą. Jednak nasza ciekawość zwycięża (w końcu Tuł to był nasz cel) i wchodzimy na teren góry. Spędzamy chwilę czasu na łąkach, a następnie wracamy na szutrową drogę i kierujemy się dalej do dawnego Schroniska PTTK pod Tułem (aktualnie jest to prywatna restauracja).

Kierunek Goleszów

Po drodze mijamy Rezerwat Zadni Gaj, a następnie wkraczamy na asfaltową drogę, którą po 25 minutach docieramy do miejscowości Dzięgielów. Przekraczamy drogę i podążamy dalej czarnym szlakiem trawersującym zbocza Goleszowskiej Górki (521 m n.p.m.).

Po 50 minutach pełnego błota i manewrowania przez powalone drzewa docieramy do Goleszowa, a po kolejnych 30 minutach, już asfaltową drogą, docieramy do stacji PKP w Goleszowie Dolnym.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 17.06.2018

Trasa: Ustroń Zdrój – Rozdroże pod Małą Czantorią – Tuł – Dzięgielów – Goleszów – PKP Goleszów Dolny.

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *