445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Rachowiec i Skalanka

Czasami warto na niektóre rzeczy spojrzeć z mniejszej wysokości niż z 1000 m n.p.m. Rachowiec (954 m n.p.m.) i Skalanka (867 m n.p.m.) to atrakcyjne widokowo szczyty znajdujące się w zachodniej części Worka Raczańskiego.

Sól

Wędrówkę rozpoczynam na Dworcu PKP Sól. Sama miejscowość jest niewielka, a jej nazwa pochodzi od znajdujących się w okolicy źródeł solankowych. Z dworca prowadzi tylko jeden szlak turystyczny – czerwony. Początkowo biegnie on asfaltem przez główną część miejscowości. Mija domy, kościół, źródełko i po chwili mocno skręca w prawo.

Droga zaczyna szybko piąć się w górę, a moim oczom zaczynają pokazywać się pierwsze malownicze widoki.

Droga asfaltowa przechodzi w drogę gruntową i wraz z przekroczeniem linii lasu, przechodzę przez potok Rachowiec. Szlak wiedzie dalej, najpierw przez niewielką polanę, a następnie wkracza w wąską leśną ścieżkę i mocno wspina się w górę. Po kilku ostrych zakrętach docieram do niewielkiej polany.

Dalej idę przez chwilę lasem, by następnie ponownie wejść na bardziej odkryte tereny. Jest błogo, ciepło i wszędzie wokół jest pełno dojrzałych jeżyn. Z tego dnia to chyba najlepiej pamiętam tę ilość owoców leśnych, która znajdowała się wszędzie dookoła.

Rachowiec (954 m n.p.m.)

Niedługo potem docieram do hali znajdującej się pod szczytem Rachowca. Sam szczyt znajduje się odrobinę wyżej i można go rozpoznać przez znajdujący się na nim niski metalowy maszt oraz wyciąg narciarski.

Szczyt Rachowca nie jest zalesiony i znajduje się na nim niewielka drewniana wieża widokowa. Rozciąga sie z niej wspaniała panorama na Wielką Raczę (1236 m n.p.m.), Rycerzową (1226 m n.p.m.), Bendoszkę Wielką (1144 m n.p.m.) Muńcuł (1165 m n.p.m.), a przy dobrej widoczności nawet na pasmo Małej Fatry.

Z takich ciekawostek na jednym ze stoków znajduje się rezerwat „Butorza”, który został utworzony w roku 1961. Pod jego ochroną jest ponad 130-letni bór jodłowo-świerkowy.

Na Skalankę

Po długiej leniwej przerwie wracam na szlak. Tym razem kieruję się w kierunku Zwardonia. Najpierw wchodzę na szczyt Rachowca, a następnie schodzę bardzo stromą ścieżką w dół.

Szlak wiedzie przez leśne zagajniki, które są również są „Aleją Zakochanych„. Sama miejscowość Zwardoń, oprócz okolicznych szlaków turystycznych, ma również do zaproponowania mnóstwo ścieżek spacerowych. Dokładne informacje o ścieżkach znajdziecie na głównej stronie miasta.

Schodzę do osiedla Mały Rachowiec i tym samym opuszczam czerwony szlak, który biegnie bezpośrednio do Centrum Zwardonia.

Swój bieg rozpoczyna tutaj czarny szlak (na mapie turystycznej jest on zaznaczony jako żółty). Prowadzi on asfaltową drogą, przez przysiółki Wieczorek oraz Gomułka.

Schodzę ze szlaki i dalej asfaltem docieram ponownie do czerwonego szlaku. Tym razem jest to graniczny szlak biegnący od Zwardonia, aż na szczyt Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.).

Szlak wiedzie asfaltem raz wśród pól, a raz przez las.

Przede mną pojawia się wzniesienie. Jest to szczyt Skalanki (867 m n.p.m.), na który niestety nie prowadzi szlak turystyczny.

Jednak podchodząc pod górę widać wyraźną szeroką i stromą ścieżkę prowadzącą na sam szczyt. Z samej góry widać piękne widoki, a ławeczka sprawia, że miejsce jest niezwykle urokliwe.

U podnóża szczytu znajdują się dwa schroniska. Do pierwszego, czyli Chatki Skalanki, ze szczytu schodzę na dziko, małą wydeptaną ścieżką wśród drzew. Jest to dokładnie chatka studencka, która jest studenckim schronem turystycznym. Tak naprawdę może przyjść tam każdy, kto potrzebuje noclegu czy nawet tylko napić się herbaty.

Obok chatki biegnie czerwony szlak, który wcześniej opuściłam.Tym razem kieruję się drogą pod szczytem i wracam do Zwardonia. Mijam jeszcze prywatne Schronisko Chata pod Skalanką i dalej asfaltem docieram do dawnego i nieczynnego już Schroniska PTTK Dworzec Beskidzki.

Po jakichś 15 minutach docieram do Dworca PKP Zwardoń. W tym miejscu kończy się moja niezwykle malownicza wędrówka przez najmniejsze szczyty Korony Beskidu Żywieckiego.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia:  12.08.2018

Trasa: Sól – Rachowiec – Skalanka – Zwardoń

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *