445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Praszywka Wielka i Bendoszka Wielka

Samo planowanie tras nie jest jakąś bardzo skomplikowaną sprawą. Gorzej, gdy założeniem jest znalezienie takiej drogi, która jest mało uczęszczana przez turystów. Nasze Beskidy zyskują coraz bardziej na popularności i wydaje mi się, że niewiele zostało już szlaków, które można przemierzyć w weekend w całkowitej samotności.

Kierunek: Praszywka Wielka

Dojeżdżam pociągiem do stacji Rycerka, a następnie stopem (około 5 km) do Rycerki Dolnej, gdzie zaczynają się szlaki prowadzące na Praszywkę Wielką oraz do Schroniska PTTK na Przegibku. Drugim wariantem jest pojechanie pociągiem do Soli i stamtąd czarnym szlakiem (ok. 45 min) przejść przez Łysicę (704 m n.p.m.) do Rycerki Dolnej. (UWAGA! Na Mapie Turystycznej jest to szlak niebieski).

Początkowo oba szlaki prowadzą asfaltem, by po jakichś 10 minutach się rozdzielić. Szlak czarny, skręca w prawo i to nim będę podążać w kierunku pierwszego zaplanowanego szczytu. Zielony szlak wiedzie prosto do Schroniska i to właśnie jego oznaczenia będą prowadzić mnie z powrotem.

Od wejścia do lasu szlak prowadzi cały czas pod górę, ponieważ do pokonania już od samego początku jest tutaj ok. 500 m przewyższenia.

Trasa jest spokojna i co jakiś czas pokazują mi się okoliczne szczyty Beskidu Żywieckiego – w tym również Bendoszka Wielka, gdzie znajduje się charakterystyczny Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej.

Po 1:40 od wyjścia z Rycerki Dolnej docieram do hali podszczytowej, a następnie osiągam szczyt Prawszywki (1034 m n.p.m.).

Jest pięknie! Moim oczom ukazują się widoki na Beskid Żywiecki i część Worka Raczańskiego z Rachowcem. W oddali z kolei widać Beskid Śląski i grzbiet Baraniej Góry.

Przysłop Potócki (870 m n.p.m.)

Idę dalej. Czarny szlak na szczycie skręca w lewo i prowadzi wąską ścieżką stromo w dół. Początkowo idę lasem, a następnie zarastającymi już polanami.

W trakcie schodzenia widzę kolejny cel tego dnia na horyzoncie.

Po około 30 minutach docieram do malowniczej przełęczy Przysłop Potócki. Znajduje się ona pomiędzy Praszywką Wielką, Praszywką Małą, a Bendoszką Wielką.

W tym miejscu w sezonie letnim działa Studencka Baza Namiotowa Przysłop Potócki, którą opiekuje się oddział PTTK Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Dopiero w bazie spotykam pierwszą osobę tego dnia. Jest nią bazowy, z którym wymieniam parę zdań. Przybijam pieczątkę i ruszam dalej w stronę pięknie prezentującemu się masywowi Bendoszki.

Kierunek: Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.)

Po opuszczeniu bazy namiotowej ścieżka biegnie stromo przez las. Po kilku minutach zmienia się w szeroką niezalesioną drogę. Idę nią przez chwilę, a następnie ponownie znajduję się wśród drzew.

Po około 30 minutach mijam rozwidlenie szlaków. Czerwony schodzi tutaj szlakiem spacerowym do Rycerki Koloni (ok. 40 min). A czarny prowadzi dalej w kierunku szczytu (ok. 20 min).

Podejście robi się bardziej strome i dalej prowadzi szeroką ścieżką przez las.

Po przejściu zalesionego odcinka ukazuje mi się najpierw jedna polana z widokiem na Beskid Żywiecki.

A następnie cała podszczytowa hala zachwyca mnie swoim niezwykłym urokiem!

Coś wspaniałego! Oprócz naszych Beskidów – Beskidu Śląskiego, Beskidu Małego oraz wspominanego przeze mnie już wcześniej Beskidu Żywieckiego – przepięknie prezentuje się z tego miejsca również słowacka Mała Fatra.

Bendoszka Wielka (1144 m n.p.m.) to wybitny szczyt, znajdujący się w grupie Wielkiej Raczy. Na samym wierzchołku jest rozległa hala, a także wznoszący się na wysokość ponad 23 metrów metalowy Krzyż Jubileuszowy Ziemi Żywieckiej. Powstał on w 2000 roku i jest to jeden z tzw. „krzyży papieskich”, które powstawały z okazji pobytu Jana Pawła II w Polsce.

Kieruję się dalej szlakiem i parę metrów pod szczytem ukazuje mi się mocno zniszczony szlakowskaz. Generalnie, ta droga praktycznie prowadzi tylko już do Schroniska PTTK na Przegibku.

Zaczynam schodzić. Teren mocno się obniża i razem z widokami na Małą Fatrę kieruję się w stronę właśnie schroniska. Docieram do niego po jakichś 15 minutach i dopiero tam – nie licząc bazowego – spotykam pierwszych turystów.

Schronisko i powrót

Schronisko PTTK na Przegibku to bardzo popularne miejsce. Prowadzą do niego szlaki również z Wielkiej Raczy (1236 m n.p.m.) oraz Rycerzowej Wielkiej (1226 m n.p.m.). Robię sobie tutaj chwilę przerwy.

Od samego początku planowałam wracać ze schroniska zielonym szlakiem. Jest to jeden z popularniejszych szlaków w tej okolicy. Wiele osób decyduje się wchodzić do schroniska właśnie nim i to ze względu na to, że bardzo daleko da się dojechać samym samochodem, a potem pieszo nawet w ciągu godziny można być już na miejscu.

Wiedzie on najpierw szutrową ścieżką, by po jakichś 40 minutach zmienić się w asfaltową drogę. I właśnie tym asfaltem, po kolejnych 40 minutach, docieram do tego samego miejsca, w którym zaczynałam swoją wycieczkę, czyli do Rycerki Dolnej.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia:  18.08.2018

Trasa: Rycerka Dolna – Praszywka Wielka – Baza Namiotowa Przysłóp Potócki – Bendoszka Wielka – Schronisko PTTK na Przegibku – Rycerka Dolna

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *