445 Polskich Szczytów,  Beskid Mały,  Relacje

Beskid Mały: Hrobacza Łąka, Gaiki i Groniczki

Okolice Jeziora Międzybrodzkiego w zimowej scenerii prezentują są bardzo przyjemnie dla oka. Pomimo że pogoda nie pozwala nam zobaczyć najładniejszych widoków z tych okolic, to i tak wycieczka w większej części jest udana.

Na początek zielony szlak

Samochód parkujemy w okolicach szlaku żółtego w Żarnówce Dużej. Najpierw schodzimy niżej do ruchliwej szosy Żywieckiej i idziemy zielonym szlakiem wzdłuż Jeziora Międzybrodzkiego.

Po kilku minutach szlak odbija w prawo i dalej prowadzi nas asfaltową drogą pomiędzy zabudowaniami. Po minięciu ostatniego domu skręcamy i dalej idziemy najpierw wśród polan, a następnie wchodzimy w las. Wtedy dopiero rozpoczyna się strome podejście. Nie jest łatwo. Przez jakieś 500 metrów podejścia było pełno przewróconych ogromnych drzew, śnieg miejscami sięgał nam do pasa. To zdecydowanie utrudniało nam wyczucie terenu pod stopami, które usłane było mnóstwem gałęzi. Ten odcinek powinien zająć normalnie z jakieś 20 minut, a nam dopiero po godzinie udaje się go przejść. (Byłam w 2018 roku, a jak to wygląda teraz? Niestety tego nie wiem).

Kiedy udało się nam w końcu wydostać z tej plątaniny drzew docieramy do osiedla Nowy Świat. Pogoda się nam odrobinę psuje, ale udaje nam się jeszcze uchwycić widok na Czupel i Magurkę Wilkowicką.

Do osiedla Nowy Świat można dotrzeć lokalną drogą, a także szlakiem niebieskim biegnącym z Międzybrodzia Bialskiego.

Idziemy dalej trzymając się zielonych oznaczeń. Szlak prowadzi grzbietem raz za razem mijając zarośnięte polanki. Powoli nabieramy wysokości i trawersujemy szczyt Na Łazach (662 m n.p.m.).

Po niecałych 3 h docieramy na szczyt Gaików (808 m n.p.m.), który jednocześnie jest węzłem szlaków. Spotykamy czerwone szlaki prowadzące z Bielska-Białej, Straconki, niebieski z Przełęczy Przegibek w Beskidzie Małym oraz niebieski z Bielsko-Biała, Lipnik.

W stronę Hrobaczej Łąki (828 m n.p.m.)

Robimy chwilę przerwy, a następnie kierujemy nasze kroki na czerwony szlak zmierzający do Hrobaczej Łąki. Biegnie on cały czas górą i tylko raz mocno podchodzi na szczyt Groniczek (839 m n.p.m.), by zaraz stromo zejść w dół. Groniczki dawniej były nazywane Trzema Kopcami, ponieważ spotykały się na nim granice Lipnicka, Kóz oraz Międzybrodzia.

Idąc dalej przechodzimy przez Przełęcz u Panienki (741 m n.p.m.), gdzie znajduje się kamienna kapliczka z wizerunkiem Matki Boskiej wybudowana w 1884 roku. Po jakiejś godzinie docieramy do naszego głównego celu – Hrobaczej Łąki. Generalnie jest to wspaniały punkt widokowy – oczywiście, kiedy pogoda na to pozwoli. My mieliśmy za to piękne „mleko” 🙂

Chwilę później podchodzimy na główny grzbiet, gdzie znajduje się wysoki 32-metrowy metalowy krzyż – dawniej w jego miejscu stała drewniana wieża triangulacyjna.

Pod szczytem mieści się Chata Turystyczna Hrobacza Łąka – prywatne schronisko, które kilka lat temu uległo spaleniu i dzięki pomocy miejscowych zostało ponownie odbudowane.

Po przerwie na herbatę wybieramy szlak żółty i po niecałej godzinie docieramy do Żarnówki Dużej, gdzie mamy zaparkowany samochód.

Trasa i profil wysokości

Data przejścia: 12.02.2018

Trasa: Międzybrodzie Bialskie – Nowy Świat – Gaiki – Groniczki – Hrobacza Łąka – Międzybrodzie Bialskie

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *