445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Cyl Hali Śmietanowej, Polica, Złota Grapa i Okrąglica

Na sierpniowe upały idealne są zalesione trasy, które pozwalają zaznać odrobinę chłodu. Poniższa wycieczka w paśmie Policy, nie tylko pozwala zaznać mnóstwo cienia i drzew, ale i malowniczych widoków, które pojawiają się co jakiś czas.

Startując z najdłuższej polskiej wsi

Zostawiam samochód na skraju przystanku autobusowego w Zawoja Podryzowane. To tutaj swój bieg zaczynają dwa szlaki – czarny i żółty. Szlak czarny prowadzi do schroniska PTTK Markowe Szczawiny znajdującego się pod Babią Górą (1725 m n.p.m.). Żółty, którym ja będę szła, prowadzi na szczyt Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.) położonego w paśmie Policy.

Początkowo idę w górę ulicy, gdy nagle szlaki znikają. Wracam się, odnajduję je i ponownie idę w górę chodnikiem. Szlaki ponownie znikają. Bawię się w ich szukanie z dobre 20 minut, aż w końcu zauważam przecinkę w metalowej barierce po drugiej stronie ulicy. Jest ledwo zauważalna, dlatego, jak nagle skończy Wam się szlak warto spojrzeć najpierw na lewo, właśnie w barierki oddzielające szosę od drzew.

Po powrocie na szlak najpierw przechodzę przez kładkę nad potokiem Jaworzynka, a następnie leśną ścieżką stromo w górę docieram do utwardzonej drogi.

Żółty szlak biegnie cały czas w górę, a pomiędzy drzewami widoczne są specjalnie przygotowane ścieżki zjazdowe dla rowerów.

Po niecałej godzinie docieram do polany Zimna Dziura, która położona jest już w grzbiecie masywu. Gdzieś kiedyś wyczytałam, że jest to tzw. dawna osada i że była ona jedną z najwyżej położonych osad w tej okolicy. Znajdują się na niej letniskowe szopy, jednak nie są one widoczne z samego szlaku.

Ścieżka idzie dalej pod górę i po kolejnych kilkunastu minutach docieram na szczyt Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.).

Na szczycie mieści się prywatna drewniana karczma oraz górna stacja kolejki krzesełkowej.

Z wierzchołka rozpościera się panorama na cały masyw Babiej Góry, wraz ze szczytami Sokolicy, Kępy, Gówniaka, Babiej Góry oraz Małej Babiej Góry.

A po drugiej stronie ukazuje się także Beskid Makowski.

Na Cyl!

Dalej szlak prowadzi prosto grzbietem w kierunku Kiczorki, a dokładnie Cylu Hali Śmietanowej (1292 m n.p.m.).

Po niecałych może 100 metrach docieram do skrzyżowania się szlaków. W lewo skręca szlak niebieski prowadzący przez Wodospad na Mosornym Potoku, aż do Zawoji Mosorne. Prosto również prowadzi szlak niebieski kierujący do zielonego szalku pod Halą Śmietanową oraz żółty prowadzący na szczyt.

Kieruję się najpierw prosto. Po kilkudziesięciu metrach szlak niebieski odbija w lewo, a żółty prowadzi odrobinę w dół, by następnie mocno skręcić i stromym, błotnistym podejściem wśród drzew poprowadzić na Cyl Hali Śmietanowej.

W tym miejscu dociera również czerwony szlak, który prowadzi z przełęczy Krowiarki – będącej najczęstszym punktem początkowym wycieczek na Babią Górę. Jest to również Główny Szlak Beskidzki, którym będę szła już dalej aż do ostatniego celu tej wycieczki.

Panorama ze szczytu obejmuje podobny obszar jak ten widziany wcześniej z Mosorngo Gronia.

Grzbietem pasma Policy

Ponownie wchodzę w las i kierując się teraz za czerwonymi oznaczeniami przechodzę przez siodło, a następnie podchodzę długim podejściem na najwyższy szczyt w tym paśmie – Policę (1369 m n.p.m.). Na stokach góry znajdują się dwa rezerwaty przyrody – rezerwat „Na Policy” im. prof. Z. Klemensiewicza utworzony w 1972 roku oraz rezerwat „Na Policy” z 1998 roku. Oba chronią siedliska głuszca oraz dzięcioła trójpalczastego.

Na samym wierzchołku został umieszczony krzyż oraz pomnik ku pamięci ofiar katastrofy samolotowej, do której doszło w 1969 roku.

W kierunku Hali Krupowej

Po krótkiej przerwie wchodzę ponownie w las. Najpierw ścieżka mocno się obniża i dociera do przełęczy między Policą a Złotą Grapą. Następnie ponownie stromo pochodzi do góry. W pewnym momencie dołącza zielony szlak biegnący z Zawoji Centrum, a następnie oba szlaki delikatnie omijają zalesiony szczyt Złotej Grapy (1243 m n.p.m.).

Po chwili szlaki wychodzą na malowniczą polanę pełną górskich jagód. Powyżej znajduje się wspaniały punkt widokowy na tzw. Jasnej Górze (1239 m n.p.m.).

Po kilku minutach docieram do Hali Krupowej oraz przełęczy Kucałowej (1170 m n.p.m.), która jest jednocześnie dużym węzłem szlaków. Naprzeciwko widnieje mój ostatni cel tego dnia, a mianowicie szczyt Okrąglicy (1247 m n.p.m.).

Pod szczyt przez las prowadzi czerwony szlak. W pewnym momencie na lewo odbija szeroka leśna ścieżka, którą trzeba wejść na szczyt (niestety szlak obchodzi go dołem). Na wierzchołku Okrąglicy znajduje się wieża przekaźnikowa oraz krzyż i kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów. Kaplica wygląda, jak szałas pasterski, a w środku są umieszczane przez turystów tabliczki upamiętniające ludzi gór, którzy odeszli.

Na Halę Krupową wracam tą samą drogą. Jak wcześniej wspomniałam przełęcz Kucałowa jest również węzłem dla wielu szlaków:

  • Czerwony (GSB) prowadzi od Przełęczy Krowiarki, przez Policę (ok. 3:10 h), aż do Bystrej Podhalańskiej (ok. 3:20 h).
  • Czarny z Sidziny, Wielkiej Polany (ok. 1:40 h)
  • Zielony z Sidziny, Dom Wczasów Dziecięcych (ok. 2:15 h)
  • Żółty z Juszczyna (ok. 4:30 h)
  • Niebieski ze Skawicy (ok. 3 h)

Z boku polany znajduje się Schronisko PTTK na Hali Krupowej (1152 m n.p.m.). Jest to dobre miejsce na dłuższą przerwę, ponieważ przy dobrej widoczności można zobaczyć również Tatry. Powrót do samochodu tą samą drogą.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 04.08.2018

Trasa: Zawoja, Podryzowane – Mosorny Groń – Cyl Hali Śmietanowej – Polica – Złota Grapa – Okrąglica – Schronisko PTTK na Hali Krupowej – Złota Grapa – Polica – Cyl Hali Śmietanowej – Mosorny Groń – Zawoja, Podryzowane

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *