445 Polskich Szczytów,  Beskid Mały,  Relacje

Beskid Mały: Gibasówka, Kucówki

Pierwotnie Gibasówkę planowałam odwiedzić podczas mojej wcześniejszej wycieczki na szczyt Potrójnej. W końcu jednak jedną długą trasę rozdzieliłam na dwie krótsze i w przerwie kilkudniowej zrobiłam je obie w tym samym tygodniu. Poniższa propozycja jest mniej widokowa niż ta na Potrójną i Łamaną Skałę, ale jest równie ciekawa i tak samo łatwa.

Kocoń

W miejscowości Kocoń zjawiłam się dosyć późno, bo dopiero koło 11. Jestem zwolenniczką wcześniejszych wyjazdów w góry, tak aby koło 8 już wychodzić na szlak. Wczesnoporanne wyjście pozwala bez pośpiechu delektować się wszystkim co spotykam na drodze. Późniejsze rozpoczynanie wycieczki wpływa na to, że cały czas mam wrażenie, że muszę się śpieszyć, bo nie zdążę zejść przed zmrokiem.

Parkuję na parkingu znajdującym się przed barem „Pod Dębem”. Miejscowość Kocoń praktycznie znajduje się na szczycie Kocońskiej Góry (591 m n.p.m.), a dokładnie trochę pod szczytem na Przełęczy Przydawki (557 m n.p.m.). Przechodzę na drugą stronę ulicy i już za niebieskimi oznaczeniami kieruję się asfaltową drogą w górę aż do granicy lasu.

Szlak wspina się powoli dalej prowadząc mnie asfaltem. Po kilkunastu minutach docieram do wypłaszczenia oraz polany Zakowej. Asfalt przeszedł w pewnym momencie w leśną usłaną gałęziami i kamieniami ścieżkę. Za polaną szlak skręca w lewo i prowadzi do Gałasiówki i polany Przysnopek. Po minięciu (chyba) opuszczonego domu ścieżka skręca w górę i przecinając kolejną polanę, znajdującą się pod szczytem Pietraszowa (814 m n.p.m.). Kilkanaście minut później docieram w okolice szczytu Gibasów Wierch (839 m n.p.m.).

Idąc granią

Dojście z Koconia do rozwidlenia szlaków Pod Wielkim Gibasów Groniem zajęło mi z jakąś godzinkę. W tym miejscu dołącza szlak zielony, który prowadzi od przełęczy Kocierz Rychwałdzki aż do Krzeszowa.

Dalej szlak biegnie przyjemną widokową granią, od czasu do czasu wkraczając w las. Jest bardzo przyjemnie i spokojnie i pomimo wspaniałej pogody nie spotkałam jeszcze nikogo w tych okolicach. Generalnie utrzyma się to do końca i jedyną spotkaną przeze mnie osobą, będzie właściciel Chatki Gibasówki.

Jednak zanim do niej dotrę, wchodzę na szczyt Gibasówki (842 m n.p.m.). Położony jest on pomiędzy Wielkim Gibasów Groniem, a Gibasowm Siodłem.

To właśnie w tym miejscu znajduje się Chatka Gibasówka. Jest to prywatne schronisko, które czynne jest w okresie letnim.

Kierunek: Kucówki (883 m n.p.m.)

Idę dalej na kolejny szczyt z Korony Beskidu MałegoKucówki. Zielony szlak najpierw biegnie chwilę wśród polan, a następnie prowadzi szeroką leśną ścieżką.

W tych okolicach znajduje się zespół jaskiń „Czarne Działy” w tym tzw. Jaskinia Lodowa w Czarnych Działach oraz Czarne Działy I-IV. Największe z nich są chronione, jako pomniki przyrody. Po 20 minutach docieram na szczyt Kucówki (883 m n.p.m.), który znajduje się w lesie i niestety nie ma na nim tabliczki z nazwą szczytu. Znajduję tam tylko zawieszony na drzewie w woreczku różaniec oraz małe Pismo Święte.

Wracam tą samą drogą i najpierw za zielonymi oznaczeniami, a następnie za niebieskimi docieram do samochodu.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 31.05.2018

Trasa: Kocoń – Gibasów Wierch – Chatka Gibasówka – Kucówki – Gibasów Wierch – Kocoń

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *