445 Polskich Szczytów,  Pieniny,  Relacje

Pieniny Spiskie: Żar

Pieniny Spiskie to jeden z najrzadziej odwiedzanych pienińskich regionów, który położony jest pomiędzy przełomem Białki a przełomem Dunajca. Najwyższym ich szczytem jest Żar (883 m n.p.m.), a całe pasmo ma długość około 14 km. Zapraszam na relację z wycieczki z tego magicznego rejonu.

Krempachy

Wycieczkę rozpoczynamy od zwiedzania kościoła pw. św. Marcina z 2 połowy XVI w. który znajduje się w spiskiej wsi Krempachy.

Z tego miejsca wyruszamy w kierunku kolejnej miejscowości, czyli Dursztyna. Jednak w tym miejscu warto zboczyć z asfaltowej drogi i iść za zielonym szlakiem turystycznym prowadzącym przez tzw. Dursztyńskie Skałki.

Zielony szlak biegnie wśród rozległych łąk i idyllicznych krajobrazów.

Przechodzimy przez Durściański Potok, a po kilku chwilach mijamy grupę wapiennych skałek wchodzących w skład Pienińskiego Pasa Skałkowego – Dursztyńskich Skałek (inaczej nazywanych Skalicami Spiskimi). Są to kolejno: Lorencowe Skałki, Borsukowa Skała, Mikołajczyna Skała oraz Czerwona Skała.

Po niecałej godzinie wędrówki docieramy ponownie do asfaltowej drogi prowadzącej prosto do Dursztyna.

Dursztyn

Dursztyn to malownicza spiska wieś, która leży u podnóża najwyższego szczytu w tym rejonie – Żaru. Podobno pierwsze wzmianki o tej miejscowości pojawiły się już w 1 połowie XIV w. Potwierdzeniem jest dawna osada pasterska znajdująca się na obrzeżach – tzw. Jurgowskie Stajnie.

Przez Dursztyn przebiega czerwony szlak pieszy, który swój początek ma w miejscowości Łapsze Wyżne, a koniec w Niedzicy i jest on jedynym szlakiem biegnącym przez cały region Pienin Spiskich. My również kierujemy na niego kroki i zaczynamy wędrówkę na Żar (883 m n.p.m.).

Początkowo idziemy asfaltem, następnie drogą gruntową. Ścieżka delikatnie się obniża i po jakichś 300 m dociera do Jurgowskich Stajni, czyli dawnego kompleksu mieszkalno-pasterskiego z 1902 roku. Aktualnie działa, jako Bacówka, w której można zakupić m.in. owcze sery.

Chwilę przed zabudowaniami szlak skręca i zaczyna powoli piąć się do góry. Mijamy stado pasących się owiec oraz ich bardzo obronnego Owczarka Podhalańskiego, któremu za bardzo nie spodobała się nasza obecność i przez kilka dobrych minut odprowadzał nas groźnym szczekaniem.

Po minięciu polany szlak nagle skręca ostro w lewo. W tym miejscu zaczyna się najtrudniejszy odcinek szlaku. Podejście ma około 150 m przewyższenia i jest ono praktycznie pionowe, a zalegające na ścieżce błoto sprawiło, że wejście było jeszcze cięższe. Nie obyło się bez wywrotek, zjeżdżania na błonie oraz wchodzenia momentami na czworaka.

Żar (883 m n.p.m.)

Na szczęście trud podejścia został nam wynagrodzony wspaniałymi widokami na Tatry Słowackie – Lodowy Szczyt, Gerlach, Kaźmierski Szczyt, Łomnicę czy Krywań.

Czerwony szlak skręca w bok i biegnie wąską granią, która z jednej strony jest podcięta urwiskiem.

Wreszcie docieramy na szczyt Góry Żar (883 m n.p.m.). Sam w sobie nie jest on imponujący, ale dzięki wieży widokowej można dostrzec stąd piękne pienińskie panoramy.

Rozciąga się stąd wspaniały widok na wsie Falsztyn, Frydman i Dębno oraz Jezioro Czorsztyńskie, które sąsiaduje również z Pieninami Właściwymi i Gorcami.

Dalej szlak prowadzi lasem i po 15 minutach przecina rozległą polanę Wapienne.

Tutaj warto zboczyć ze szlaku i przejść na tę urokliwą polanę. Z jednej strony jest ona wspaniałym punktem widokowym na Tatry Słowackie.

A z drugiej na pasmo Pienin Właściwych z Trzema Koronami (982 m n.p.m.), na pasmo Małych Pienin z najwyższym szczytem Wysoką (1050 m n.p.m.) oraz na Beskid Sądecki z Radziejową (1262 m n.p.m.).

Kierunek: Niedzica

Po odpoczynku ruszamy w dalszą drogę przez las i docieramy do jednej przełęczy w tem rejonie – Przeła (675 m n.m.p.). W tym szlakowskaz pokazuje nam, że za około godzinę dotrzemy do naszej docelowej miejscowości, jaką jest Niedzica. Z przełęczy odchodzą również dwa żółte szlaki – jeden do Falsztyna (ok. 35 minut), a drugi do Łapszne Niżne (ok. 1 h).

Ścieżka zrobiła się szeroka i prawie płaska. Przechodzimy przez Barwinkową Górę (725 m n.p.m.) i następnie trawersujemy grań Cisówki (777 m n.p.m.).

Ponownie docieramy do widokowej polany. Znajduje się ona na stoku szczytu Cisówki i nosi taką samą nazwę. Rozległa panorama obejmuje widok na Jezioro Czorsztyńskie z Gorcami w tle oraz zabudowania Czorsztyna.

W końcowym etapie szlak wiedzie wśród malowniczych polan i widoków, a następnie delikatnie opada aż do miejscowości Niedzica i Zamku Dunajec.

Jeszcze na koniec kilka ciekawostek. Zamek Dunajec został wybudowany w I połowie XIV w. i wznosi się na skale wapiennej na wysokości 556 m n.p.m. Na początku swojego istnienia pełnił funkcję obronną i był węgierską strażnicą na granicy z Polską. Następnie został zmieniony na wiejską rezydencję. Aktualnie jest możliwe jego zwiedzanie. Więcej informacji tutaj.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 02.05.2019

Trasa: Krempachy – Dursztańskie Skałki – Dursztyn – Żar – Przełęcz Przesła – Niedzica.

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *