445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Romanka, Rysianka

Romanka i Rysianka to jedne z najpopularniejszych miejsc w Beskidzie Żywieckim. Zapraszam na relację ze średniej długości trasy, która wiedzie początkowo przez lasy, a następnie urzeka nas swoimi punktami widokowymi na rozległej Hali Rysiance. Z tego miejsca od razu przeproszę Was za zdjęcia – kiedyś wrócę tamtą trasą, aby zrobić je w lepszej jakości. 🙂

Sopotnia Wielka

Startujemy z Sopotni Wielkiej. Z racji tego, że jest niedziela zaparkowałyśmy na parkingu pod niewielkim sklepem spożywczym. Sama wieś charakteryzuje się tym, że znajduje się tutaj jeden z największych wodospadów w Beskidach. Składa się on z kilku kaskadowych progów, a największy z nich ma nawet 10 m. Wodospad znajduje się od razu przy głównej drodze, dlatego przed wyjściem na szlak warto go zobaczyć.

Sam szlak startuje ze skrzyżowania położonego obok sklepu. Wybieramy ten oznakowany kolorem czarnym i po kilku minutach kluczenia między domami, wchodzimy na stromą kamienistą ścieżkę.

Na Romankę (1366 m n.p.m.)

Czarny szlak pnie się mocno w górę w kierunku pierwszego szczytu o nazwie Kotarnica (1156 m n.p.m.). Jest to mało wybitny szczyt, w pełni zalesiony. Po zejściu z niego swój bieg kończy czarny szlak i spotykamy niebieski prowadzący z Sopotni Małej.

Dalej poruszamy się już za niebieskimi oznakowaniami. Szlak stopniowo podchodzi w górę pośród drzew. Idziemy wzdłuż grzbietu, pokazują się nam pierwsze widoki m.in. na Babią Górę (1725 m n.p.m.) i po prawej stronie mijamy szczyt Majcherkowej (1255 m n.p.m.).

Zaraz za szczytem podejście staje się łagodne i po 15 minutach docieramy na szczyt Romanki (1366 m n.p.m.) – najwyższego wzniesienia w tej części Beskidu Żywieckiego.

Całą kopułę szczytową obejmuje rezerwat „Romanka”, który powstał w 1963 roku, aby chronić fragmenty pierwotnej Puszczy Karpackiej. Na szczycie robimy tylko zdjęcie i zmieniając szlak na żółty kierujemy się w kierunku długo wyczekiwanych widoków.

Kierunek: widokowe polany!

Z Romanki schodzimy stromą ścieżką co jakiś czas omijając powalone na niej drzewa. Najpierw przechodzimy przez szczyt Martoszki (1189 m n.p.m.), a następnie trawiastą halą docieramy do Przełęczy Pawlusiej (1188 m n.p.m.).

Od tego momentu rozpoczynają się cieszące oczy i serce widoki! Do żółtego szlaku dołączył czerwony szlak turystyczny, prowadzący z Żabnicy przez Stację Turystyczną „Słowianka” oraz Suchy Groń (868 m n.p.m.), który jednocześnie jest odcinkiem Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Przechodzimy przez rozległą Halę Pawlusią (1188 m n.p.m.). Jest to dawna hala pasterska i graniczy ona z dwoma innymi halami: Halą Łyśniowską oraz Halą Rysianką.

Dalej podchodzimy mocno w górę kamienistą ścieżką i docieramy do celu naszej wycieczki – Rysianki. Znajduje się tutaj Schronisko PTTK, które zawsze jest mocno oblegane przez turystów.

To miejsce to również ogromny węzeł szlaków, a każdy wariant jest wyjątkowo widokowy. Do wyboru macie drogę:

  • ze Złatnej – ok. 3:45 h
  • z Ujsoł – ok. 4:15 h
  • z Rajczy – ok. 5:00 h
  • z Milówki (przez Halę Boraczą) – ok. 5 h
  • z Żabnicy (przez Halę Boraczą) – ok. 5 h
  • z Żabnicy (przez Stację Turystyczną „Słowianka”) – ok. 5 h
  • z Żabnicy, Skałka – ok. 2:45 h
  • z Korbielowa (przez Halę Miziową) ok. 4:40 h

Hala Rysianka to jedna z najbardziej widokowych hal w Beskidzie Żywieckim. Można z niej podziwiać Babią Górę, Pilsko, Tatry czy nawet Małą Fatrę. My niestety nie miałyśmy widoczności na te dwa ostatnie pasma, ale i tak było niezwykle uroczo.

Po odpoczynku i znalezieniu ostatnich krokusów wracamy tą samą drogą do samochodu. A poniżej możecie przeczytać o drugim wariancie zejścia z Rysianki do Sopotni Wielkiej.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 15.04.2018

Trasa: Sopotnia Wielka – Romanka – Schronisko PTTK na Rysiance – Schronisko PTTK na Hali Lipowskiej – Romanka – Sopotnia Wielka

Druga wersja powrotu

Będąc na Rysiance możecie również zejść od razu niebieskim szlakiem do Sopotni Wielkiej, Kolonia. Szlak przechodzi przez halę i następnie wchodzi w las. Początkowo biegnie bardzo stromo. Uwaga! Łatwo jest przeoczyć jego zniknięcie pośród drzew. Jednak nic się nie stanie, jeżeli się go zgubi, ponieważ idąc cały czas w dół szeroką leśną ścieżką połączymy się z nim ponownie u podnóża góry. W dalszej części ścieżka się wypłaszcza i robi się nam przyjemy leśny spacer. Po 1:30 h docieramy do asfaltowej drogi, która doprowadzi nas do samochodu pozostawionego w centrum wsi.

Do zobaczenia na szlaku!

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *