445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Oszust i Jaworzynka

Dziki, graniczny oraz najmniej uczęszczany przez turystów – takie jest właśnie szlak na szczyt o nazwie Oszust (1155 m n.p.m.).

Na Jaworzynkę (1052 m n.p.m.)

Startujemy z Przełęczy Glinka (845 m n.p.m.). Miejsce do parkowania znajdziecie zaraz przed dawnym przejściem granicznym ze Słowacją, gdzie znajduje się parking na kilkanaście samochodów.

Z przełęczy prowadzi tylko jeden szlak – szlak niebieski – którym możecie wyruszyć na Krawców Wierch i dalej szlakiem granicznym, aż na Pilsko. W drugą stronę szlak ten poprowadzi Was na Oszusta, a następnie aż na Wielką Rycerzową.

Zostawiamy za sobą przełęcz i kierujemy się na leśną ścieżkę. Początkowo delikatnie pnie się ona w górę. Trzeba tutaj bardzo uważać na oznakowania, ponieważ ten odcinek jest znacznie słabiej oznaczony, a drogę bardziej wyznaczają nam słupki graniczne.

Po 20 minutach wędrówki szlak ostro skręca w prawo i zaczyna piąć się mocniej w górę.

Po prawie 50 minutach od wyjścia z przełęczy docieramy do szczytu Magurki. Tak jak wszystko tutaj jest on zalesiony. Schodzimy odrobinę ze szlaku i udaje się nam odnaleźć punkt widokowy.

Wracamy na szlak i dalej kierujemy się za niebieskimi oznakowaniami. Ścieżka ciągle powoli pnie się w górę i zmienia się z kamienistej w trawiastą. Jest przyjemnie, świecące słonce i kładące się w lesie cienie urozmaicają nam tę jesienną wędrówkę.

Do szczytu Jaworzynki (1052 m n.p.m.) docieramy po kolejnych 30 minutach marszu. Do tej pory nie spotkaliśmy tutaj żywej duszy. Powoli potwierdza się, że ten szlak nie jest zbyt często uczęszczany przez turystów.

Idąc na Oszusta (1155 m n.p.m.)

Po krótkiej przerwie ruszamy w dalszą drogę. Szlak robi się coraz bardziej stromy. Wchodzimy na Kaniówkę (962 m n.p.m.), gdzie spotykamy zielone oznakowania biegnące ze słowackiej miejscowości Zakamenne.

Nasza ścieżka przez chwilę biegnie prawie płasko, jednak po kilku minutach ponownie mocno pnie się w górę.

Przekraczamy granicę rezerwatu leśnego „Oszast”, który chroni las bukowo-jodłowo-świerkowy. Leży on w całości na polskiej stronie i obejmuje swoją powierzchnią aż 46,25 ha.

Zostaje nam ostatnie 30 minut stromego i długiego podejścia na szczyt.

No i mamy to! Po prawie 3:30 h docieramy na szczyt Oszusta (1155 m n.p.m.). Nie trudno go przeoczyć. Oprócz tabliczki i szlakowskazu znajduje się tutaj również krzyż i ołtarz polowy.

Z Oszusta możecie iść dalej niebieskim szlakiem aż na Wielką Rycerzową, ale my decydujemy się wracać do samochodu tą samą drogą.

Samo zejście do Przełęczy Glinne zajmuje nam około 1:30 h, z czego czas powrotu przyśpieszają nam świeże ślady niedźwiedzich łap odbite w błocie.

Trasa i profil wysokości:

Data przejścia: 26.10.2019

Trasa: Przełęcz Glinka – Jaworzynka – Oszust – Jaworzynka – Przełęcz Glinka

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *