445 Polskich Szczytów,  Beskid Makowski,  Relacje

Beskid Makowski/Pogórze Wielickie: Barnasiówka

Barnasiówka znajduje się w paśmie położonym po zachodniej stronie Myślenic. Jest to niewielkie, zalesione wzniesienie, gdzie przez grzbiet prowadzi znakowany szlak turystyczny. Poniżej opis trasy ze styczniowego spaceru.

Myślenice

Szlak żółty zaczyna swój bieg na dworcu PKS w Myślenicach. Jeżeli przyjeżdżacie samochodem, możecie zaparkować na parkingu koło marketu Carrefour [49.832889, 19.943882], a następnie, już pieszo, kierować się w kierunku Rynku. Rynek w Myślenicach jest węzłem kilku szlaków. Możecie stąd wyruszyć np. czerwonym szlakiem na Sularzówkę, a dalej na Babicę, która jest niezwykle widokowa. Tutaj opis trasy na Babicę z miejscowości Palcza.

My wybieramy żółty szlak na Barnasiówkę (566 m n.p.m.). Początkowo idziemy wśród zabudowań, a następnie wychodzimy na dużą polanę. Przed nami ukazuje się wzniesienie – tam właśnie się kierujemy.

Podchodząc jednostajnie w górę, warto się obrócić, ponieważ za nami rozciąga się panorama na Myślenice i otaczające ją pagórki Pogórza Wielickiego.

Docieramy do granicy lasu. Tutaj ścieżka zaczyna stromo piąć się w górę. Jest to jedyny taki odcinek na całym szlaku.

Mijamy bokiem wierzchołek Dalinu (506 m n.p.m.), a ścieżka się wypłaszcza i już miarowo pnie się w górę.

Po 1:30 h spacerku docieramy na szczyt Barnasiówki (566 m n.p.m.). Jest uroczo. Niby mamy styczeń, ale śnieg w tym miejscu tylko delikatnie przyprósza ziemię.

Idziemy dalej żółtym szlakiem. Postanowiliśmy nie wracać tą samą drogą, tylko zejść ścieżką na dziko.

Po kilkunastu minutach docieramy do polany widokowej, z które widać pasmo Babicy oraz Koskową Górę (867 m n.p.m.)

Dalej ścieżka prowadzi jeszcze chwilę przez las, aż dochodzimy do rozwidlenia, a dokładniej do szczytu Karnasiówki (542 m n.p.m.). W tym miejscu pokazuje nam się dodatkowy żółty szlak, który prowadzi do Diablego Kamienia, czyli formacji skalnej w kształcie maczugi, wysokiej na 5 m.

W tym miejscu odłączamy się całkowicie ze szlaku [49.832834, 19.849141] i leśną, nieoznakowaną ścieżką schodzimy do miejscowości Jasienica. Zejście zajmuje nam około 30 minut. Następnie przechodzimy przez pole, a potem asfaltową boczną drogą, aż do głównej, gdzie udaje nam się złapać autobus na stopa. I tak właśnie docieramy do naszego samochodu.

Trasa i profil wysokości

Data: 05.01.2020

Trasa: Myślenice – Dalin – Barnasiówka – Karnasiówka – zejście na dziko do Jasienicy

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *