445 Polskich Szczytów,  Beskid Żywiecki,  Relacje

Beskid Żywiecki: Pilsko, Munczolik, Palenica, Trzy Kopce, Rysianka, Lipowski Wierch, Hala Boracza.

Rejony Pilska oraz Rysianki są chyba najbardziej popularnymi (nie licząc Babiej Góry) szczytami w Beskidzie Żywieckim. Jako dziecko również na nich bywałam. Tym razem wybrałam się na samotną, dwudniową wycieczkę, aby przypomnieć sobie te piękne miejsca.

Korbielów

Do Korbielowa docieram autobusem, który kursuje tutaj z Żywca. Jeżeli dojeżdżacie w to miejsce samochodem, to rano jeszcze znajdziecie miejsce do parkowania, na jednym z kilku dostępnych tutaj parkingów. W późniejszych godzinach może być to odrobinę problematyczne.

Zaraz obok przystanku autobusowego swój bieg rozpoczyna żółty szlak prowadzący do Schroniska PTTK na Hali Miziowej. Wchodzę w boczną uliczkę wzdłuż parkingu i kieruję się przez chwilę asfaltem w górę. Następnie zaczyna się droga gruntowa. Przechodzę przez niewielki mostek i zaczynam podejście pośród lasu okalającego okoliczne stoki.

Ścieżka staje się coraz bardziej stroma i wiedzie zakosami. Ze względu na popularność Pilska towarzyszy mi dosyć dużo ludzi podczas wędrówki.

Po dwóch godzinach docieram do szerokiej nartostrady oraz szlaku zielonego również biegnącego z Korbielowa. Z tego miejsca zostało około 30 minut stromego podejścia do Hali Miziowej.

Hala Miziowa (1270 m n.p.m.)

Hala Miziowa położona jest na północnym stoku Pilska (1557 m n.p.m.) i sąsiaduje z Halą Cebulową oraz Halą Słowikową. Jako ogromny węzeł szlaków turystycznych, przez cały rok odwiedzana jest przez mnóstwo osób, a wraz z nadejściem zimy staje się ona dużym ośrodkiem narciarstwa dostępnym dla fanów zimowego szaleństwa.

Na Hali Miziowej znajduje się schronisko PTTK, które standardem jest bliższe obiektowi hotelowemu. Widoki są wspaniałe! Latem warto zostać na zewnątrz, właśnie ze względu na okolicę. Do samego schroniska można dojść również:

  • czerwonym szlakiem (GSB) granicznym z Przełęczy Glinne (809 m n.p.m.) (ok. 2 h),
  • zielonym oraz żółtym szlakiem z Korbielowa (ok. 2- 2:30 h),
  • zielonym szlakiem z Sopotni Wielkiej mijając po drodze Bazę Namiotową na Hali Górowej należącą do SKPB Katowice (ok. 2:40 h),
  • czerwonym szlakiem (GSB) z Hali Rysianki (ok. 2:15 h).

Ze Schroniska na szczyt Pilska można wejść dwoma wariantami – za znakami żółtym – najpier wzdłuż granicy lasu, a następnie stromą i śliską kosodrzewiną. Nie polecam podczas oblodzenia, ale sama trasa jest urokliwa, dlatego w lepszych warunkach warto nią iść.

Drugim wariantem jest podążanie za czarnymi oznaczeniami. Jest to wersja bardziej stroma, ale również krótsza i zdecydowanie widokowa. Ja wybieram tę drugą i wraz z osiąganiem wysokości, ukazują mi się coraz rozleglejsza panorama.

Pilsko (1557 m n.p.m.)

Po około 20 minutach docieramy do poziomu kosodrzewiny. Teraz szlak wiedzie wąską ścieżką pomiędzy roślinami.

Najpierw docieramy do kamiennego wypłaszczenia – jest to Góra Pięciu Kopców (1542 m n.p.m.), a dokładnie jest to Polski wierzchołek Pilska. Jednak nie jest to główny szczyt.

W tym miejscu przekraczamy granicę Państwa i znajdujemy się po Słowackiej stronie. Szlak biegnie dalej jeszcze węższą ścieżką pośród kosodrzewiny, by po 10 minutach dotrzeć do głównego szczytu Pilska (1557 m n.p.m.). Nie da się pomylić – ze ścieżki wychodzimy prosto na rozległe rumowisko skalne, wraz z ułożonymi kopczykami z kamieni. Na szczycie znajduje się również krzyż oraz ołtarz polowy.

Wierzchołek Pilska objęty jest ochroną rezerwatową, a dokładnie rozległe płaty kosodrzewiny wraz z borem górnoreglowym, gdzie najstarsze drzewa mają nawet 350 lat.

Same widoki również są zachwycające. Panorama stąd obejmuje wszystkie kierunki świata. Widać Babią Górę (1725 m n.p.m.), Gorce, Beskid Makowski, Magurkę Orawską Choczańskie Wierchy, Tatry, Małą i Wielką Fatrę oraz szczyty Beskidu Żywieckiego: Rysiankę (1322 m n.p.m.), Romankę (1366 m n.p.m.) czy Wielką Rycerzową (1226 m n.p.m.), a także Beskidu ŚląskiegoSkrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.).

Odcinek GSB

Wracam tą samą drogą w kierunku Hali Miziowej. Jednak moim kolejnym celem jest Hala Rysianka, dlatego w momencie, w którym czarny szlak skręca w kierunku Schroniska PTTK na Halę Miziową, ja skręcam w przecinkę między kosodrzewiną i chwilę później docieram do czerwonych oznaczeń Głównego Szlaku Beskidzkiego. Jestem dokładnie nad Halą Cebulową i zostawiając za plecami masyw Pilska kieruję się dalej trasą grzbietową przed siebie.

Szlak biegnie lasem, dosyć szeroką ścieżką. Najpierw wchodzę na Munczolik (1356 m n.p.m.), a następnie na Halę Cudziachową, która jest jedną z bardziej rozległych w Beskidzie Żywieckim.

Dalej przechodzę przez Palenicę (1339 m n.p.m.), gdzie znajduje się ławeczka do odpoczynku, a następnie Trzy Kopce (1216 m n.p.m.). Szlak dalej biegnie przez las. Mijam granicę rezerwatu leśnego „Pod Rysianką” i przechodząc przez siodło pomiędzy Rysianką a Trzema Kopcami, docieram do Hali Rysianki oraz Schroniska PTTK. Przejście tego całego szlaku zajmuje mi jakieś 2 h.

Docieram kiedy słońce powoli zbliża się ku zachodowi, dlatego w tym schronisku mam zaplanowany nocleg. Odkąd pamiętam to najczęściej właśnie nocowałam w tym miejscu – czy to z rodziną, czy później ze znajomymi. Rysianka ma swój urok i klimat, no i oczywiście wspaniałe widoki, które idealnie współgrają z poranną kawą i śniadaniem 🙂 Tutaj znajdziecie dane kontaktowe do schroniska.

Plan na kolejny dzień to Hala Boracza i słynne jagodzianki, a następnie zejście do Milówki.

Dzień drugi tej przyjemnej wędrówki

Hala Rysianka jest kolejnym niezwykle widokowym miejscem w Beskidzie Żywieckim. Sprzed schroniska możemy podziwiać rozległy masyw Pilska (1557 m n.p.m.) oraz Babiej Góry (1725 m n.p.m.), Romankę (1366 m n.p.m.) oraz pozostałe szczyty Beskidu Żywieckiego.

Za połączonymi szlakami – niebiesko-zielono-żółtymi – kieruję się w stronę odległego o 15 minut Schroniska PTTK na Hali Lipowskiej. Sam Lipowski Wierch (1324 m n.p.m.) ukryty jest pośród drzew ponad halą, a na jego obszarze utworzono rezerwat przyrody „Lipowska”. Niestety szlaki turystyczne go omijają.

Zaraz za schroniskiem odłącza się niebieski szlak, który prowadzi do miejscowości Złatna (ok. 2 h). Podążam jeszcze chwilę dwukolorowym szlakiem i na rozwidleniu wybieram ten w kolorze żółtym.

Wychodzę na Halę – jej pierwsza część to Beguńska, a dalsza zwana jest Halą Gawłowską. Obie od siebie są rozdzielone niewielkim laskiem.

Po minięciu Hal szlak wiedzie lasem, ścieżka jest szeroka i przyjemna. Chwilę później mijam wierzchołek Boraczego Wierchu (1324 m n.p.m.)

Szlak ponownie biegnie lasem, mija jeszcze Radykalny Wierch (1144 m n.p.m.) i za chwilę docieram do Hali Radykalnej. Jest to wspaniałe miejsce na odpoczynek. 🙂

Żółty szlak prowadzi dalej w kierunku Rajczy. Tutaj również swój bieg zaczyna czarny szlak łączący ścieżkę z Hali Radykalnej do tej prowadzącej na Halę Boraczą.

Hala Boracza

Zostawiam za sobą żółte oznakowania i przez 15 minut poruszam się leśną ścieżką za czarnym szlakiem. Docieram do oznakowań w kolorze zielonym i już widokową polaną schodzę do Schroniska na Hali Boraczej (854 m n.p.m.).

Powiem to i ja! Jeżeli jeszcze nie wiecie, albo nie mieliście okazji spróbować – co koniecznie musicie nadrobić –JAGODZIANKI w tym miejscu są najsmaczniejsze, najlepsze, największe i najbardziej wypełnione jagodami, (zbieranymi właśnie na Hali Boraczej), jakie kiedykolwiek będziecie mieli okazję zjeść. Zazwyczaj jestem w teamie szarlotek, ale w tym schronisku wygrywają ich domowe jagodzianki – pamiętajcie, aby były one jeszcze ciepłe, bo są jeszcze smaczniejsze. 🙂

Na Halę Boraczą możecie dotrzeć również niebieskim szlakiem z Rajczy (ok. 3 h), bądź z Żabnicy (2:40) albo zielonym z Milówki (ok. 2:30 h). Moim ostatnim dzisiaj szlakiem jest właśnie ten schodzący na dworzec PKP Milówka. Najpierw prowadzi on stromo przez halę, a następnie wchodzi w las i kamienistą wąską ścieżką znacząco schodzi w dół. Po niecałej godzinie docieram do asfaltowej drogi, która przez kolejną godzinę prowadzi do miejscowości. Zejście zajmuje mi około 2 h.

Trasa i profil wysokości:

Data przebycia: 29.04.2018

Trasa: Korbielów – Schronisko PTTK Hala Miziowa – Pilsko – Munczolik – Palenica – Trzy Kopce – Schronisko PTTK Rysianka – Schronisko PTTK Lipowska – Borczy Wierch – Hala Radykalna – Schronisko PTTK Hala Boracza – Milówka

Do zobaczenia na szlaku!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *